اسپاسم عضلانی یا کرامپ

جمعه 14 تیر‌ماه سال 1392
 
اسپاسم عضلانی یا کرامپ
نوعی انقباض غیر ارادی ماهیچه می‌باشد که اکثرا ناگهانی اتفاق می‌افتد و اکثرا سریع برگشت پذیر است،اما گاهی بسیار دردناک می‌باشد.
ماهیچها اعضای هستند که سبب حرکت در بدن میشوند ،به طور کلی‌ در بدن ۳نوع ماهیچه وجود دارد۱ماهیچه قلبی که سبب پمپاژ خون میشود.۲)؛ماهیچه‌های اسکلتی که سبب حرکت بدن میشود.۳)؛ماهیچه‌های نرم مثل معده و روده .

علل اسپاسم؛

علت‌های متفاوتی مطرح است و بیماریهای مختلفی‌ میتوانند با اسپاسم خود را نشان دهند.اما اکثرا اسپاسم در ماهیچه‌های خسته و زیاد کار کرده اتفاق می‌افتد و یا در مواردی که ماهیچها زیاد کشیده شوند و یا برای مدت طولانی در یک حالت بمانند.در این حالت آب و انرژی ماهیچه تخلیه شده ،به دنبال آن انقباض شدید اتفاق می‌افتد.این حالت به دنبال ورزش‌های شدید و در آب و هوای گرم بیشتر دیده میشود.اکثرا ماهیچه‌های بزرگ مثل ساق پا بیشتر درگیر میشوند.
از موارد دیگر اشاره به بیماریهای عروقی مثل تنگی شریانها(سرخ رگ) و گرفتگی آنها دیابت،بیماریهای کلیوی،تیرویدی،کم خونیها،میو پاتی،صدمات نخأعی،استرس و اضطراب،مصرف زیاد کافئین در طول روز،ورزشهای شدید و کم آبی باید اشاره کرد.
اکثر کرمپ‌های که در طول شب اتفاق می‌افتند بیشتر در منطقه پشت ساق پا بوده
که اگر مکرراً تکرار شوند ۲ بیماری مطرح است۱؛سندرم پای بیقرار و ۲؛کرمپ مکرر شبانه که از نشانه‌های بیماریهای اختلال خواب هستند.
اگر کرامپ‌های مکرر با شدت زیاد دارید حتما به پزشکتان مراجعه کنید،مصرف مداوم آب و مایعات را فراموش نکنید.

درمان؛

مصرف مناسب آب و مایعات،آمادگی بدنی قبل از انجام کارهای ورزشی سخت،انجام حرکت کششی بعد از ثابت ماندن‌های طولانی در یک وضعیت کمک کننده است.وقتی‌ اسپاسم شروع میشود ماهیچه را به آرامی بکشید و از کمپرس سرد و گرم به نوبت استفاده کنید.
برای درمان اصلی‌ باید علت اصلی‌ مشخص شود پس به پزشک مراجعه کنید تا بررسی کامل انجام شود.اما مصرف کوتاه مدت مسکنها مثل بروفن و ریلکس کنندهای ماهیچه مثل دیازپام برای مدت کوتاهی مفید است اما باید زیر نظر پزشک تجویز شود.